אביטל ברק היא מורה ליוגה, חוקרת תנועה ופרפורמנס, אוצרת אמנות ודוקטורנטית בבית הספר לתרבות באוניברסיטת תל אביב. מחקרה עוסק בווריאציות של התנגדות במופעי תנועה במרחב הציבורי.

אוצרת משנה במרכז לאמנות דיגיטלית בחולון, מלמדת בסמינר הקיבוצים בחוג לאומנויות התנועה ועמיתת מחקר במרכז מינרבה למדעי הרוח באוניברסיטת תל אביב. עורכת שותפה של הספר ההר, הכיפה והמבט – הר הבית בתרבות החזותית הישראלית, שראה אור בינואר 2018.

בשנת 2014 אצרתי, בשיתוף עם איל וקסלר, תערוכה ואירוע אמנות שעסק בחופש תנועה. עבודות הוידאו בתערוכה הציגו פרספקטיבות שונות על חופש תנועה, מופעי פרפורמנס ומוסיקה הגיבו לעבודות הוידאו, ובפאנל הסיכום דנו בווריאציות שונות של מגבלות תנועה, פיזיות, חברתיות ופוליטיות, במרחב המקומי. מאז, המחשבה על תנועה והפוטנציאל הפוליטי שלה נמצאת בכל תחומי העשייה שלי. בין אם אני מלמדת יוגה, אוצרת תערוכת אמנות או כותבת מאמר, הרגעים היצרתיים, הרדיקליים והפוליטיים העולים מהמפגש של תנועה ומגבלה צפים ומתגלים על פני השטח. כך במחשבה שהתחילה את קבוצת המחקר ג׳סטה במכון לנוכחות ציבורית במרכז לאמנות דיגיטלית בחולון ובהמשך קבוצת המחקר סיורי גבול; בכך דן המאמר תנועה מתנגדת בכתב העת מפתח ובאופן עקיף התערוכה מקדש מעט עוד.

מעניינות אותי פרספקטיבות שונות על תנועה ופרפורמנס ווראיציות שונות של התנגדות: באמנות, במחשבה ובפעולה. המדיום משתנה כל פעם אך המוטיבציה דומה, לחשוף את הרגעים האלה ולקבל מהם השראה לפעולה בעולם.

אביטל ברק

0523367276

bavital@gmail.com

 

ויניאסה יוגה

facebook.com/avitalbarakyoga